Vanička vs. žlab. Kdo s koho?

Pojďme si porovnat pro a proti každého z nich dle několika aspektů. Spor zahrnuje montáž buď vaničky, která výrazně odliší sprchu od zbytku koupelny, anebo žlábku, jež umožní citlivé začlenění dna sprchy do podlahy koupelny.

Obdobně, jako vedou filozofové nekončící diskuzi o slepici a vejci, tak je svárem koupelnových designérů výběr vhodného podkladu pro sprchový kout. 

Návrh koupelny

Podívejme se prvně na designový návrh koupelny a její rozměry. U málo prostorné koupelny figuruje žlábek jako trik, jak opticky koupelnu zvětšit. Žlábek rovněž znamená vhodnou volbu pro koupelny s avantgardními prvky, kdy je pozornost zaměřena na jiný předmět než na sprchu (např. litinová vana, zrcadlo), a pro koupelny strohé, minimalistické, kde je cílem, aby sprcha splynula s celou koupelnou. Bílá vanička naopak zřetelně vymezí území, kde se sprcha nachází. Vaničku umístěte tam, kde je pozornost zaměřena na sprchový kout, nebo kde doplňuje klasicky pojatý styl koupelny.

Barva

Oceníte-li barevné provedení, pak se zaměřte na žlábky. U barevného provedení hraje prim dno se žlábkem, neboť je z kachliček a těch se vyrábí nepřeberné množství barevných kombinací a odstínů. Vaničku seženete i v barevných provedeních nebo potiskem na samotnou vaničku (např. vzor dlažby).

Odtok

Výška a umístění sifonu hrají více než důležitou roli. Na začátek si pozvěte vodaře, který zkontroluje aktuální stav instalace vaší koupelny a dá vám doporučení ohledně odtoku. Je možné, že pro žlab nemáte dostatečně vysokou podlahu, voda by tudíž neodtékala do odpadu a nebyla by dodržena stavebně předepsaná výška vodní zápachové uzávěry. Pak by vaší jedinou možností byla vanička stojící na nožičkách nebo polyuretanovém nosiči s obezdívkou.

Spád

Spádování je nutné provést v obou provedení tak, aby voda bez problému odtékala. Dlážka u dna se žlábkem se svažuje pouze jedním směrem, a to k mřížce. Sklon podlahy by se měl pohybovat mezi 2 % -3 %.  Vaničky se většinou dodávají již vyspádované, což mnohdy ulehčí stavební práce. Pokud nejsou takto nachystané, musí se podloží nadstavit ze čtyř stran, aby tekla voda doprostřed, čímž narůstá montážní náročnost.

Tvar

Rozhodnutí o volbě dna na základě jeho tvaru je jednoduché. V tomto ohledu vítězí vanička, protože nabízí pestrou škálu různých formátů s všelijakými rozměry. Vybírejte si ze čtverců, obdélníků nebo půlkruhů.  V případě žlábku záleží na kreativitě návrhu, většinou se však jedná o obdélníkový půdorys.

Hloubka

Hloubka dna se liší pouze u vaniček. Pořídit si můžete nízké (2,5 cm), nebo naopak vysoké, které zároveň slouží jako malá vana. Toto provedení navrhujeme do stísněných koupelen rodinám, které mají malé děti. Ušetříte prostor za vanu a přitom dětem nabídnete místo, kde se vyřádí. Osoby se sníženou pohyblivostí naopak ocení ploché a rovné dno bez jakékoliv překážky při vstupu. To sice splní i nízká vanička, optimální je ale žlábek, u kterého žádnou variabilitu hloubky nenajdeme.

Materiál

Zaměřme se nyní materiál. Možností žlábku není mnoho. Dno tvoří kachličky, ústí žlábku obdélníková, podélná mřížka (od velikost 30 cm x 5 cm) z nerezu, jejíž vzor bývá rozmanitý. Vzorem není vanička rozmanitá vůbec, zato u použitých materiálů vybíráme z mnoha variant. Mezi nejpoužívanější řadíme akrylát, keramiku, litý mramor nebo smalt. Každý z těchto materiálů se hodí pro jiné účely a jinou frekvenci používání sprchy.

Stáří domu

Rozhodujete-li se o výběru dna do novostavby, tak vám toto kritérium rozhodování odpadá. Pokud ale rekonstruujete starší stavbu nebo byt, kloníme se spíše k montáži vaničky. Podloží starší podlahy nebo nepřesná statika domu mohou vést k trhlinkám ve vykachlíčkovaném dnu a posléze k vytopeným sousedům pod vámi.

Protiskluzová úprava

Tomuto požadavku vévodí vanička. Pokud koupíte vaničku dražší, bývá opatřena speciální protiskluzovou vrstvou, o vaši bezpečnost je tudíž postaráno. U žlábku dosáhnete protiskluzové úpravy jedině pomocí menšího rozměru použitých kachliček. Vyšší počet spár a přechodů mezi kachlemi a také výběr vhodné dlažby zajistí lepší protiskluzové vlastnosti dna sprchy.

Údržba

V neposlední řadě zvažte údržbu, resp. kolik času plánujete obětovat na úklid. Spáry se rády zanáší nechtěnou špínou a usazeninami, jejich čištění nemusí být vždy jednoduché. A proto lze zvolit i velkoformátovou dlažbu/obklad, kde není tolik spár a údržba je jednodušší. Ošetřování vaničky považujeme za snadnější do chvíle, než ji omylem zabarvíte např. barvou na vlasy.

 

Vážení zákazníci, používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním souborů cookies.Rozumím