Jaké zvolit vytápění do koupelny?
Také máte rádi ty chvíle, kdy si můžete dopřát dlouhou sprchu nebo uklidňující bublinkovou koupel? Nenechte si tento soukromý ráj zkazit chladem a studenou podlahou.
Není totiž nic příjemnějšího, než po relaxační lázni stoupnout bosou nohou na příjemně vyhřátou podlahu ve vytopené místnosti. Poradíme vám, jak vybrat to pravé vytápění do vaší koupelny.
Pokud rekonstruujete koupelnu, je velmi důležité si dobře rozmyslet, jaké zvolíte vytápění. Prvním kritériem pro správný výběr je účel. Bude topení sloužit pouze pro vytápění místnosti v chladných dnech nebo na něm budete chtít sušit osušky po koupeli? V prvním případě můžete zvolit buďto podlahové topení nebo designový radiátor, na kterém však sušení ručníků není vhodné.
Druhou možností, ideální pro sušení ručníků, je takzvaný žebřík, na který můžete osušky rozvěsit. Nezapomínejte při projektování ani na tepelný výkon radiátoru, tak aby dokázal rychle vysušit mokré osušky a zároveň vytopil i celou koupelnu. S tepelným výkonem vám poradí váš projektant, obrátit se můžete také na nás.
Teplovodní nebo elektrické?
Pokud již máte představu o tom, jaké topení pro svou novou koupelnu zvolíte, měli byste také dobře rozmyslet, jaký způsob vytápění zvolíte. Klasikou je teplovodní způsob vytápění, kdy je topení připojeno na horkovodní systém. Zásadní nevýhodou tohoto typu topení je, že si v chladných dnech mimo topnou sezónu nemůže přitopit a topení zůstává studené.
Druhým způsobem vytápění je elektrická topná tyč zavedená v radiátoru a kabelem se zástrčkou, kterou zapojíte do elektrické sítě. S tímto typem si můžete jednoduše přitopit kdykoliv potřebujete.
Třetí možností je kombinace již zmiňovaných způsobů vytápění. V zimě radiátor topí z teplovodního systému, v dalších měsících, kdy bývají chladnější večery, si můžete přitopit díky zabudované topné tyči.
Spočítejte si výkon
Ať už zvolíte klasický „žebřík“ či designový kousek, myslete na jeho velikost. Pro svobodný pár bude jistě stačit mnohem menší plocha než pro rodinu se třemi dětmi. Na druhou stranu, i když jste pouze dva mladí lidé, můžete mít obrovskou koupelnu, kterou vám malý radiátor nevytopí.
Důležité je tedy počítat s celkovou vytápěnou plochou, kdy na 1m3 prostoru budete potřebovat 50-100 W výkonu. Přesnější čísla vám poradí projektant, se kterým bude přestavba koupelny hračka.
Barevný či klasický bílý?
V dnešní době hraje i při výběru radiátoru celkový design koupelny velkou roli. V nabídce najdete klasickou bílou, ale také červenou, zelenou či černou barvu. Vybírat můžete tak z široké škály nejen barev, ale i provedení. Při výběru barev však hraje roli i cena. Klasický bílý žebřík koupíte již od 2000 Kč. Designový kousek pak můžete koupit i za několik desítek tisíc.
Důležitou roli při výběru hraje fakt, že otopný žebřík v provedení lesklý chrom topí až o 20-25 % méně. Chybí v něm sálavá složka a infra záření z něj nemůže tolik vyzařovat.
Pokud si nevíte s výběrem rady, přijďte se podívat do našeho showroomu v Brně a my vám rádi s výběrem vhodného vytápění pomůžeme.