Hledáte vanu snů? U nás ji najdete.

Vana je místem, kde trávíme každý den přinejmenším pár minut. Zahřeje nás, když promrzneme při zimních sportech, schováme se v ní před světem, když je nám smutno a zrelaxujeme se v ní po těžkém dni v práci.

Z těchto a dalších důvodů je nutné vanu vybírat opravdu pečlivě – bude vaším parťákem po dlouhá léta. Náš návod vám dodá inspiraci, jak začít.

Sepište si svoje požadavky, než zadáte objednávku

Celé to začíná sérií otázek. Komu je vana určena? Máte děti, které se ve vaně čachtají každý den se spoustou hraček? Bydlí s vámi senior se sníženou pohyblivost? Rozmyslete si, jaké jsou vaše nároky a požadavky. Dost se mezi lidmi liší.  Zohledněte také, jestli se nudíte už po pěti minutách sezení ve vaně, nebo v ní vydržíte ležet hodiny. Koupete v ní pejska? A co přísady do vany, jakou jsou různé pěny, soli a bylinky, používáte?

Každá z  odpovědí vás posune ke zdárnějšímu výběru té pravé vany. Prozradí vám totiž na co se zaměřit, jaké termoizolační vlastnosti musí vana mít, jak často bude používaná a tudíž jakou zátěž by měla snést. Dále třeba zjistíte, že potřebujete dostatek prostoru na odkládání věcí či přídavné prvky, jakou jsou madla, sedátka, podhlavníky atd.

Zvažte pro a proti každého materiálu

Materiál

je klíčovým faktorem výběru. Shrnuli jsme pro vás poznatky o třech nejpoužívanějšíc

  • Litina: jestliže je vana dominantním prvkem vaší koupelny, pak volte litinovou! Těžký, tvarově stálý a prakticky nerozbitný kus sanity vám vydrží na věky. Ačkoliv je vana krásná a bytelná, patří mezi ty hlučnější. I když chvíli potrvá, než se vana zahřeje, o to delší dobu udrží teplo. Litinové vany se vyrábí jen v několika tvarech, na trhu najdete především oválnou klasiku. Větší hmotnost vany vyžaduje pevné podloží, proto její umístění zkonzultujte s podlahářem.
  • Akrylát: moderní a nejčastěji zastoupený materiál je akrylát, resp. hmota ze směsi plastů. Za výhodu považujeme cenovou dostupnost, ačkoliv nejlevnější kusy bývají tenčí a snadno dojde k jejich popraskání. Také se může stát, že vanu zabarvíte například při odbarvování vlasů. Akrylátová vana je pocitově teplá, rychle se zahřeje a teplo dobře drží. Materiál můžete kdykoliv provrtat a přidat dodatečné vybavení (madla, sedátka). Akrylát je nevhodný, pokud máte psa – jeho drápky vanu poškrábají. Další nevýhodou akrylátu je, že se prohýbá.
  • Smaltovaná ocel: tuto vanu si určitě pamatujete od babičky a to bohužel včetně černých oděrek. Dnes její obliba znovu roste, zejména v segmentu luxusních van. Levné vany odřete docela rychle, dražší skoro vůbec, rozhodující je tloušťka- u klasických naměříte 2 mm, u dražších téměř 4 mm. Čím je vana tlustší, tím je odolnější proti oděrkám a tím roste její cena. Za hlavní výhody materiálu pokládáme pevnost, stabilitu, dlouhou výdrž a stálost barvy. Smaltu, na rozdíl od akrylátu, nevadí používání solí, koupelových přísad ani drápky domácích mazlíčků. Pocitově se může zdát jako studená, avšak rychle pohltí teplotu vody, takže napuštěná smaltovaná vana není studená!
Kromě výše zmíněných materiálů se dnes experimentuje s moderními materiály, především různě upravitelnými plasty se speciálními vlastnostmi. Najdete i vany ze dřeva, skla nebo litého mramoru, což bývají designové perly na zakázku.
 
Určete ideální kompozici v prostoru
Co se týče tvaru vany, existuje jich mnoho. A samozřejmě lze udělat i jediný kus přesně na míru. Než se však pustíte do megalomanského projektu, začněte naprosto základní věcí. Zjistěte, jak vanu do koupelny dostanete. Není nic horšího, než si nechat dovést zakázkovou vanu a neprojít s ní vchodovými dveřmi. Pokud vás tohle netrápí, zůstává jediným limitem prostor koupelny. S ohledem na velikost místnosti můžeme vany rozdělit na:
  • Samostatně stojící, oválné: jde o vany, které známe z romantických filmů a které jsou úchvatné. Tedy, alespoň v kamerových záběrech. Minusem je totiž složitý úklid okolo a horší vystupování z vody -  nemáte se o co opřít.
  • Rohové: rohové vany se zase zdají být úsporné. Opak je ale pravdou. Rohové vany zaberou spoustu místa a výrazně zasahují do prostoru. Přesto jsou jako stvořené pro relaxaci či romantické chvíle. Stejně jako samostatně stojící vany se hodí do větších koupelen.
  • Obdélníkové: vany ve tvaru obdélníků jsou stálicí českých koupelen. Kromě toho, že je můžete doplnit sprchovou zástěnou a udělat z nich zároveň sprchu, se se svým tvarem zkrátka všude vejdou. Pokud pro obdélníkovou vanu rozhodnete, zvažte, jestli ji vzhledem ke své výšce nepořídíte v prodloužené verzi.  
  • Asymetrické: díky revitalizacím jader panelákových bytů navrhli koupelnoví designéři asymetrické tvary van. Tyto vany poskytují dostatek komfortu pro horní část těla a postupně se zužují směrem k nohám. Nad zúžené místo lze navíc namontovat umyvadlo. Skvělá volba pro stísněné prostory.
  • Zkrácené: menší vany jsou sice atypické, ale v oprávněných případech najdou velké odůvodnění. Ocení je zejména senioři, kteří nevydrží při sprchování dlouho stát, a proto si raději na hygienu sednou. Tento komfort jim poskytne zkrácená, sedací vana.
     

Vážení zákazníci, používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním souborů cookies.Rozumím